r1.jpg r2.jpg r3.jpg r4.jpg r5.jpg

PRAXE

Pojetí ayahuascové ceremonie peruánskými indiány má svá ustálená pravidla. Po západu slunce se účastníci obřadu scházejí ve zvláštním přístřešku (maloka), který je obvykle v co nejužším kontaktu s přírodou a pokud možno leží zcela mimo městské aglomerace. Šaman postupně každému podává La medicinu v malých pohárcích, běžné dávkování je zhruba 1 dcl tekutiny a odvíjí se od tělesné váhy. Následné působení lze rozdělit zhruba do 3 fází.

FÁZE 1 - "reality check": Během 30 až 60 minut po požití obvykle nejsou patrné žádné zvláštní příznaky. Jako první nastupuje pocit brnění rukou a hrudi vnímaný jako intenzivní výměna energie s okolím. Nováček je schopen tento stav poměrně dlouho ignorovat zatímco zkušený šaman první projevy mareace okamžitě rozpozná a začne s pomalým zpěvem icaros, osobních evokativních písní, jejichž rytmus a nápěv často pochází přímo z hlubokých stavů změněného vědomí. Záhy nastává

FÁZE 2 - "překrývání světů", kdy je vědomí sice stále plně přítomno v konvenční realitě, avšak ta se zdá být vizuálně pozměněna. Pohled na běžné věci je doplněn o neobvyklé barevné geometrické vzory a pozornost začíná být bombardována záplavou nových neroztříděných cizorodých vjemů. Teprve během

FÁZE 3 dochází k plnému otevření vědomí novému způsobu vnímání, běžný smyslový svět mizí a pozornost se je schopna naladit na změněnou realitu "jiných světů" plných imerzivních vizí. Intenzita této fáze může být různá a významně závisí na předchozím pročištění těla a mysli. Šamani proto doporučují před ceremonií podstoupit alespoň týdenní dietu bez cukru, soli a vařené stravy. Není výjimkou, že sami jsou na dietě prakticky neustále. Tato praxe souvisí s další z mnoha přezdívek ayahuascy - La purga, odkazující na schopnost očišťovat od tělesných i psychických obtíží. Díky přítomnosti harmalinu v liáně je totiž běžné, že se požitý nápoj nakonec vyzvrací a spolu s ním obrazně odchází i vše, co je subjektivně pociťováno jako špatné a zlé. Ayahuasqueros mají rčení, že i sám proces zvracení člověka učí, neboť díky němu - často ve spojení s působivými obrazy - dochází ke katarzivnímu vyloučení všeho přebytečného, problémového a toxického ven z těla i mysli.

Z pragmatického pohledu představuje ayahuascová ceremonie stovky let pilovanou terapeutickou metodu, do které zkušený ayahuasquero zaučuje nováčka měsíce i roky. Pokud šaman nesleduje přímo nějaký konkrétní cíl, jeho úlohou je pouze představovat pevný záchytný bod. Měl by být schopen udržovat poklidnou atmosféru a dohlížet na účastníky sezení v "druhém světě", aby v případě problémů mohl zasáhnou ve světě materiálním. Na psychický stav spojený s intoxikací musí být zvyklý, protože nováčci jsou často jako děti a jejich pozornost bývá ohromujícími možnostmi rozšířeného vnímání zcela pohlcena. To představuje určité nebezpečí, neboť netrénovaná mysl se snadno doslova ztratí jak ve fascinujících rovinách absolutní krásy, tak v pekelných světech plných zmaru a utrpení. Pokud pozornost ulpí na negativních tématech a nedokáže se sama osvobodit, nahlíží tuto situaci šaman vnitřním zrakem jako temný energetický vír, který se snaží rozehnat intenzivním zpěvem icaros a stáhnout zacyklené vnímání zpět do roviny konvenční reality, odkud se již může svobodně vydat jinam.

Zajímavé je, že zejména při prvních zkušenostech s ayahuascou nemusí fáze 2 a 3 popsané výše vůbec nastat, ačkoliv je podána plná dávka. Šaman tuto situaci komentuje tak, že pouze sama rostlina si vybírá, koho k sobě přijme a co mu ukáže. Obecně však platí, že efekty prožitku lze umocnit dodržováním několika jednoduchých pravidel:

  • Největšího nepřítele představuje během psychedelické zkušenosti strach. Zážitek změněného stavu vědomí je natolik odlišný od konvenčního vnímání, že reakcí na něj může být panika spojená s negativními představami, které se díky zesílené vizualizaci spirálovitě umocňují. Jednou zahájený "trip" nelze zrušit, je třeba si uvědomit, že vnímání se do přirozeného stavu vrátí samo.
  • Vždy máte na výběr svou pozornost obrátit zpět k šamanovi a soustředit se na zpěv jeho icaros, které zklidňují divoké energie a nenásilně pomáhají přesunout vědomí k novým vizím, emocím a asociacím.
  • Dobré je také pamatovat na to, že rostlina má vlastní identitu, ke které se lze obrátit s otázkami nebo prosbou o vedení, léčbu nebo radu. Výsledná zkušenost pak bude touto důvěrnou "komunikací" významně ovlivněna.
  • Obdobně lze komunikovat se vším živým. Je sice neracionální, ale zcela pragmatické rozmlouvat např. s nemocnými orgány a čekat od nich odpověď.
  • Během změněného stavu vědomí budete konfrontování s řadou zásadních myšlenek a nonverbálních poselství, které si ke své škodě nezapamatujete, ačkoliv by i v konvenční realitě (na rozdíl od jiných psychedelik) často dávaly hluboký smysl. Tyto vhledy bohužel obvykle odezní stejně rychle, jako přišly. Jedinou možnost, jak tomuto procesu zabránit, představuje okamžitý převod důležitých závěrů do slov a memorování výsledných vět skrze jejich mnohonásobné opakování. Po "návratu zpět" vám totiž obvykle zůstanou pouze tato slova.

Jak už bylo řečeno jinde, k ayahuascové zkušenosti je nezbytné přistupovat s důvěrou a pokorou. Přestože lze snadno a mnohokrát zažít pocit, že máte stav plně pod kontrolou, jak říkají ayahuasqueros, je to stejné jako s tygrem v kleci. "Můžeš si 100x myslet, že jsi ho ochočil nebo ovládl, ale když za ním po 101. vstoupíš do klece..." Individuální ego není schopno psychedelickému stavu nikdy reálně dominovat z prostého důvodu, že tento stav nekompromisně narušuje samu jeho podstatu.